Sziklakert Panzió, Korond, Fő út 666/B. szám
Tel: 0040-744-615-434 | E-mail: mravasz@korond.ro

Pálinka kóstolók szervezése

Kedves Vendégeink!

Pálinka kóstoló turánk a Kis-Küküllő és a Küsmöd patak környéki települések turisztikai nevezetességeinek megtekintésével egybe kötve történik, Erdőszentgyörgytől Etédig.

Napi turánk első megállója Erdőszentgyörgy (42km) -Rhédey Kastély.

Rhédey Kastély -Erdőszentgyörgy

A Rhédey család erdőszentgyörgyi kastélya a város központjában, a református templommal szemben helyezkedik el.

A kastély a mai formáját 1809-ben kapta. Gróf Rhédey László a család tulajdonában lévő régi kastélyt 1807-1809 évek között építi újra, annak anyagát részben felhasználva. Ezt a tényt igazolják pincéjének vastag falai, melyeket részben meghagytak az újjáépítésnél. A régi kastély építési ideje 1663. A jelenlegi kastély helyén egy díszes régi kastély állt, melynek rendkívül magas bástyái, díszes termei voltak. A régi kastély tulajdonosa a Kornis-család volt, 1629-től pedig gróf Rhédeyék. A kisrédei gróf Rhédey család az Aba nemzetségből ered. Az erdélyi ág I. Rhédey Jánostól származik, aki 1639-ben cserélte el testvérével, I. Rhédey Istvánnal magyarországi jószágait, és telepedett le Erdélyben. Ő kapta Bethlen Gábortól Erdőszentgyörgyöt birtokul.

      

Erzsébet királynő ükanyja: Rhédey Klaudia

II. Erzsébet királynő egyik ükanyja Rhédey Klaudia magyar grófnő volt, aki a székelyföldi Erdőszentgyörgyön született 1812-ben. Egy bálon ismerkedett meg Sándor Pál Lajos württembergi herceggel, aki apja - 1817-ben bekövetkezett - halála után az ősi Teck hercege címet viselhette. A grófnő és a herceg állítólag első látásra egymásba szerettek, ám a lánykérést az apa, Rhédey László azzal az indokkal utasította el, hogy a kérő nem tud magyarul.

Bővebben:(https://femina.hu/vilagsztar/rhedey-klaudia-grofno-ii-erzsebet-ukanyja/)

Tovább menve a Küsmőd patak mentén, megkerüljük a Bözödi tavat majd megérkezünk Bözödújfaluba. (11,3km,)

A Bözödújfalusi-víztározó (vagy röviden Bözödi-tó, románul: Lacul Bezid) egy mesterséges Romániában, Erdélyben, Maros megyében, a Küsmöd folyón, a Kis-Küküllő egyik bal oldali mellékfolyóján. A tó helyén állt Bözödújfalu, amelyet a víz elárasztott, és ma már csak néhány romos állapotban levő épület maradt meg a faluból. A hivatalos álláspont szerint a tavat árvízvédelmi célból hozták létre, de sokak szerint a tervezett romániai falurombolás előhírnökének számított. A gátépítés 1975-ben kezdődött, 1977-ben leállt, de 1984-től újra beindult, és 1992-ig a tó vízszintje elérte a jelenlegi magasságot.

Jelenleg a tónak egyre erősödő idegenforgalmi jelentősége is van.

A tározó melletti emlékhely ezekkel a szavakkal idézi fel az elpusztított települést:

A tó fenekén Bözödújfalu nyugszik, 180 házának volt lakói szétszórva a nagyvilágban ma is siratják. A diktatúra gonosz végrehajtói lerombolták és elárasztották, ezzel egy egyedülálló történelmi-vallási közösséget szüntettek meg, melyben különböző nemzetiségű és felekezetű családok éltek együtt évszázadokon át, egymást tisztelve és szeretve, példás békességben. Immár a katolikusok, unitáriusok, görögkatolikusok és székely szombatosok fohászai örökre elnémultak. Legyen e hely a vallásbéke helye és szimbóluma.

     

Forrás: https://erdoszentgyorgy.ro/turizmus/bozodujfalusi-viztarozo/

Bözödújfalú

Erdőszentgyörgytől 5 km-re, a Küsmöd-patak völgyében letelepült családok alapították a falut. Első okiratos említése 1566-ból származik. Már a középkorban volt temploma a településnek, melynek híressége a bözödújfalusi Madonna, Erdély egyik legértékesebb Mária-emléke, amely napjainkban az erdőszentgyörgyi katolikus templomba került áthelyezésre. A meglévő istenháza helyett 1740-ben fatemplomot, majd 1784-ben kőtemplomot emeltek. Az utóbbi tornya, éveken keresztül kimagaslott a falu szétrombolását okozó tóból.

https://erdoszentgyorgy.ro/varosunk/beosztott-telepulesek/bozodujfalu/

1995-ben Sükösd Árpád egykori bözödújfalusi lakós közbenjárásával egy siratófalat építettek. Ennél a siratófalnál gyűlnek össze minden év augusztusának első szombatján a falu elszármazottai, azok hozzátartozói találkozni, beszélgetni és megemlékezni falujukról. A közigazgatásilag Erdőszentgyörgyhöz tartozó Bözödújfalu emlékét, a jelenlegi városvezetés a Bözödújfaluért Egyesülettel közösen karolta fel. A siratófal mellé harangot és haranglábat, valamint egy kopjafafalut állítva, amely házszám szerint, utcáról utcára tükrözi az egykori települést.

Következő megállónk a Kőrispataki Szalmakalap múzeum. (4,9km)

Kőrispataki Szalmakalap

Szőcs Lajos kőrispataki lakós, akinek családja három nemzedékig visszamenőleg kalapossággal foglalkozott elhatározta, hogy létre hozza az ország első Szalmakalap Múzeumát.

Egy felújított hagyományos parasztházban létesült a Szalmakalap Múzeum, mely egyedi az egész világon. Az első szobájában az ország összes szalmakalap típusa megtalálható, a középső szobában különböző használati és dísztárgyak tekinthetők meg, míg a hátsó szobában a kalapkészítés technikai folyamatát tekinthetjük meg, az aratástól a kalap viseléséig. Ugyan itt megtekinthető és fel is próbálható az ország legnagyobb fejen hordozható kalapja, aminek átmérője két méter, súlya 2,65kg és 500m szalmafonatból varrták össze másfél kilométer cérnával.

A Múzeum udvarán egy csodálatos kőgyűjteményt tekinthet meg a látogató. Több mint 600 természet alkotta kő egy-egy érdekes képet rejt magában, mint például kacsa, galamb, sapka stb. Ugyancsak az udvaron egy ötméteres kalap tekinthető meg, szintén szalmából.

Forrás: http://www.korispatak.ro/index.php/hu/turizmus/75-a-szalmakalap-muzeum

A múzeum mektekintése után bográcsos ebédet szolgálunk a túra résztvevőinek.

Teli gyomorral indulhatunk tovább a napi túránk célállomására, Etédre a Székely titok pálinkák főzdéjébe. (7,7km)

Székely titok pálinkák -FITOBAU kft.

                                     

Forrás: http://www.fitobau.ro

Bemutatkozik a Fitobau kft.

Feldolgozó üzemünk Székelyföld szívében található, Etéden, Székelyudvarhelytől 48 kilométerre, Hargita megyében. Elsősorban a környező erdők gyümölcseit dolgozza fel, adalékanyagok nélkül.

Cégünk 2011-ben kezdett el párlatfőzéssel foglalkozni, csakis hibátlan, válogatott gyümölcsből, prémium kategóriájú párlatot készít.

A pálinka kóstoló program 5 féle gyümölcs pállinka kóstolását tartalmazza 5 x 2cl mennyiségben, közben egy kis házi pogácsa elfogyasztásával.

Lehetőség van a megkóstolt párlatokból vásárolni is 0,2l, valamint 0,35l -es kiszerelésekben a gyümölcs fajtájától függően 30ron -60ron /02,l, valamint 50ron -90ron /0,35l áron.

Búcsut veszünk főzde -mesterünktől és a Fehér Nyikó folyó mentén Farkaslakán áthaladva haza utazunk Korondra, (65,3km)